Norgren Compact cylinder RA/192040/M/25
ISO compact double acting cylinder, 40mm diameter, 25mm stroke
Brand:
Norgren
Manufacturer's number:
RA/192040/M/25
Product information "ISO compact double acting cylinder, 40mm diameter, 25mm stroke"
Fastenings according to ISO 21287|Standard magnetic design|Low-friction and long-life seals|Stand detectors integrated directly into the special grooves (without fasteners) in the profile
Features
| Function: | Double acting, fixed damping |
|---|---|
| Diameter: | 40 mm |
| Thread size: | 1/8" BSPP |
| Commodity code (HS code): | 84123100 |
| Country of origin: | Czech Republic |
| Maximum working pressure (bar): | 10 |
| Stroke length: | 25 mm |
| Unit of sale: | Pieces |
| Operating temperature (°C): | -5 to +80 |