Norgren Compact cylinder RM/91063/M/25
Compact single acting cylinder, 63mm diameter, 25mm stroke
In stock
Brand:
Norgren
Manufacturer's number:
RM/91063/M/25
Product information "Compact single acting cylinder, 63mm diameter, 25mm stroke"
Base length only 1/3 of a corresponding ISO/VDMA cylinder|Low friction, long life|Corrosion-resistant design|Standard magnet design
Features
| Function: | Single acting, no cushioning |
|---|---|
| Diameter: | 63 mm |
| Thread size: | 1/4" BSPP |
| Commodity code (HS code): | 84123100 |
| Country of origin: | Czech Republic |
| Maximum working pressure (bar): | 10 |
| Stroke length: | 25 mm |
| Unit of sale: | Pieces |
| Operating temperature (°C): | -5 to +80 |