Norgren Compact cylinder RM/93032/M/40
Compact single acting cylinder, 32mm diameter, 40mm stroke
Brand:
Norgren
Manufacturer's number:
RM/93032/M/40
Product information "Compact single acting cylinder, 32mm diameter, 40mm stroke"
Base length only 1/3 of a corresponding ISO/VDMA cylinder|Low friction, long life|Corrosion-resistant design|Standard magnet design
Features
| Function: | Single acting, no cushioning |
|---|---|
| Diameter: | 32 mm |
| Thread size: | 1/8" BSPP |
| Commodity code (HS code): | 84123100 |
| Country of origin: | Britain |
| Maximum working pressure (bar): | 10 |
| Stroke length: | 40 mm |
| Unit of sale: | Pieces |
| Operating temperature (°C): | -5 to +80 |