Norgren Round cylinder RT/57120/M/25
Roundline single acting cylinder, 20mm diameter, 25mm stroke
In stock
Brand:
Norgren
Manufacturer's number:
RT/57120/M/25
Product information "Roundline single acting cylinder, 20mm diameter, 25mm stroke"
Saves 20% space compared to the base length of a corresponding ISO/VDMA cylinder|Low friction, long-life seals|Double seamed connection between tube and bottom/lid|Standard magnet design
Features
| Function: | Single acting |
|---|---|
| Diameter: | 20 mm |
| Thread size: | 1/8" BSPT |
| Commodity code (HS code): | 84123100 |
| Country of origin: | Czech Republic |
| Maximum working pressure (bar): | 10 |
| Stroke length: | 25 mm |
| Unit of sale: | Pieces |
| Operating temperature (°C): | -10 to +80 |