Norgren Round cylinder RT/57225/M/100
Roundline double acting cylinder, 25mm diameter, 100mm stroke
In stock
Brand:
Norgren
Manufacturer's number:
RT/57225/M/100
Product information "Roundline double acting cylinder, 25mm diameter, 100mm stroke"
Saves 20% space compared to the base length of a corresponding ISO/VDMA cylinder|Low friction, long-life seals|Double seamed connection between tube and bottom/lid|Standard magnet design|Tube and hose made of stainless steel
Features
| Function: | Double acting, non-adjustable damping |
|---|---|
| Diameter: | 25 mm |
| Thread size: | 1/8" BSPT |
| Commodity code (HS code): | 84123100 |
| Country of origin: | Czech Republic |
| Maximum working pressure (bar): | 10 |
| Stroke length: | 100 mm |
| Unit of sale: | Pieces |
| Operating temperature (°C): | -10 to +80 |