Norgren Pull rod cylinder RA/8200/M/200
ISO tie rod double acting cylinder, 200mm diameter, 200mm stroke
Brand:
Norgren
Manufacturer's number:
RA/8200/M/200
Product information "ISO tie rod double acting cylinder, 200mm diameter, 200mm stroke"
Meets ISO 15552, ISO 6431, VDMA 24562 and NFE 49-003-1|High efficiency, strong design and great reliability
Features
| Function: | Dual acting, adjustable damping |
|---|---|
| Diameter: | 200 mm |
| Thread size: | 3/4" BSPP |
| Commodity code (HS code): | 84123100 |
| Country of origin: | Germany |
| Maximum working pressure (bar): | 16 |
| Stroke length: | 200 mm |
| Unit of sale: | Pieces |
| Operating temperature (°C): | -10 to +80 |