Norgren Pull rod cylinder RM/925/350
RM/900 tie rod double acting cylinder, 2-1/2" diameter, 350mm stroke
Brand:
Norgren
Manufacturer's number:
RM/925/350
Product Information "RM/900 tie rod double acting cylinder, 2-1/2" diameter, 350mm stroke"
Extensive range of bores - ideal for heavy industrial use|Extremely reliable design with long life|Extensive range of fasteners|With adjustable buffering
Features
| Function: | Dual acting, adjustable damping |
|---|---|
| Diameter: | 2 1/2" |
| Thread size: | 3/8" BSPP |
| Commodity code (HS code): | 84123100 |
| Country of origin: | Britain |
| Maximum working pressure (bar): | 10 |
| Stroke length: | 350 mm |
| Unit of sale: | Pieces |
| Operating temperature (°C): | -20 to +80 |