Norgren Piston rodless cylinder M/146025/M/300
Lintra Plus rodless cylinder, internal guide, 25mm diameter, 300mm stroke
Brand:
Norgren
Manufacturer's number:
M/146025/M/300
Product information "Lintra Plus rodless cylinder, internal guide, 25mm diameter, 300mm stroke"
Reliable sealing technology with long life|Lightweight design with longitudinal grooves for direct attachment of position detectors|Suitable to absorb large transverse forces and torques|Operates with unlubricated compressed air
Features
| Function: | Double acting |
|---|---|
| Control: | Pneumatic |
| Diameter: | 25 mm |
| Thread size: | 1/8" BSP |
| Commodity code (HS code): | 84123100 |
| Country of origin: | Germany |
| Maximum working pressure (bar): | 8 |
| Stroke length: | 300 mm |
| Unit of sale: | Pieces |
| Operating temperature (°C): | -30 to +80 |