Parker A-lok coupling M10MA3/8R-316
A-LOK 10MM X 3/8" BSPP MALE ADAPTOR ( SS-10-MTA-1-6RS )
In stock
Brand: Parker
Manufacturer's number: M10MA3/8R-316
Product Information "A-LOK 10MM X 3/8" BSPP MALE ADAPTOR ( SS-10-MTA-1-6RS )"
Parker A-LOK® male thread adapters are designed to transition from inch to metric pipe sizes for reliable leak-free connections in instrumentation, process, control and analyzer applications that specify a pipe coupling connection with two-piece joint. Manufactured to the highest quality standards, these tube couplings are available in a wide range of sizes, corrosion-resistant materials and configurations. Parker s A-LOK® male thread adapters are standard manufactured from 316 stainless steel traceable by heat code. It also includes materials such as 6Mo, Alloy 825, Alloy 625 and Alloy C-276. Couplings are available for pipe sizes in inches with outside diameters from 1/16 inch to 2 inches and for metric sizes with outside diameters from 3 mm to 25 mm. Markets: - Semiconductor/microelectronics - Chemical - Petrochemical - Transportation - Electricity sector - Nuclear Energy - Oil and gas - Research laboratories Features/Benefits: - Available in a range of corrosion-resistant alloys - EC79 approved for hydrogen service - Parker Suparcase™ surface treatment process for best material hardening - Leak-free connections thanks to hardened connectors - Silver-plated nuts resist galling during assembly Applications: - Coupling systems for instrumentation - Analysis plants - CNG/LNG lines - Hydrogen service - Offshore control panels - Detection lines
Features
Subcategory: Tulle couplers
Material: STAINLESS STEEL-316
Inner diameter of hose (mm): 10 mm