Parker Mini Cylinder P1A-S025DS-0010
MINI ISO CYLINDER Ø25 X 10MM
In stock
Brand:
Parker
Manufacturer's number:
P1A-S025DS-0010
Product information "MINI ISO CILINDER Ø25 X 10MM"
Parker s P1A cylinders are intended for use in a wide range of applications. The cylinders are particularly suitable for lighter duty tasks in the packaging, food and textile industries. The hygienic design, use of corrosion-resistant materials and initial lubrication with our food-grade grease make the cylinders suitable for applications in the food industry. Careful design and high-quality manufacturing ensure long life and optimum efficiency. Mounting dimensions fully compliant with ISO 6432 and CETOP RP52P greatly simplify installation and worldwide interchangeability.
Features
| Function: | Double acting, non-adjustable damping |
|---|---|
| Diameter: | 25 mm |
| Thread size: | 1/8" BSPP |
| Weight (kg): | 0.2100 |
| Commodity code (HS code): | 84123100 |
| Country of origin: | China |
| Stroke length: | 10 mm |
| Unit of sale: | Pieces |
| Package quantity: | 1 |
| Operating temperature (°C): | -20 to +80 |